- Желателно е физическата активност да бъде включена като неизменна част от ежедневните игрови дейности на детето още от най-ранната му възраст.
- Когато избирате физическа активност за малко дете, поставете акцента върху забавната й страна.
- Ако поне по 30 минути всеки ден оставяте бебето да лежи по коремче, това ще окаже изключително благотворен ефект върху цялостното му развитие.
- Децата на възраст от 1 до 5 години се нуждаят от физическа активност в продължение на минимум 3 часа всеки ден.
ЕЖЕДНЕВНА ФИЗИЧЕСКА АКТИВНОСТ: АКЦЕНТИРАЙТЕ ВЪРХУ ЗАБАВНАТА СТРАНА
Когато избирате физически активности за бебета, подрастващи и деца в предучилищна възраст, фокусирайте се върху такива, които са забавни.
Ако децата изпитват удоволствие от това, което правят, вероятността вниманието и интересът им да бъдат ангажирани за дълго време е значително по-голяма. Така ще се гарантира успешното усвояване и увереното прилагане на различни умения (например стабилно стоене и правилно вървене).
Физическата активност е жизнено важна за цялостното развитие на детето. Затова е препоръчително тя да бъде включена като част от ежедневните игри и забавни дейности още в най-ранна детска възраст!
ФИЗИЧЕСКА АКТИВНОСТ ЗА ДЕЦА НА ВЪЗРАСТ 0 – 2 ГОДИНИ
Бебетата на възраст между 0 и 12 месеца се нуждаят от възможности за свободни движения и игри на пода (Задължително при спазено изискването за безопасност на средата!). Това ще ги окуражи да изследват заобикалящия ги свят и да развиват умения като протягане, търкаляне, изправяне в седнало положение, изправяне от седнало положение, пълзене и ходене.
Физическата активност може да се провежда в затворени помещения или на открито. Второто ще предостави на детето безкрайни възможности за творческо мислене, развиване на физическата сила и трупане на познания за околния свят.
- Преди прохождането на детето
Препоръчително е поне по 30 минути всеки ден бебето да бъде поставяно да лежи по коремче, когато е будно. Така ще се укрепят и развият мускулите на горната част на тялото и шията му, а това от своя страна е изключително важно за извършване на действия като пълзене и търкаляне, както и за овладяване на по-късен етап на умението за правилен седеж.
Не е задължително 30-те минути да бъдат наведнъж. Времето може да се разпредели на малки интервали в протежение на деня.
Съществуват много и различни начини да направите времето по коремче още по-забавно и ползотворно. Ето някои предложения:
- Когато бебето повдигне главичка, погледнете го в очите, а после отместете поглед. То ще опита да улови погледа Ви отново и това ще го накара да завърти главичката си.
- Можете да говорите, пеете, пляскате с ръце или да играете на „Криенка“, за да стимулирате бебето по-активно да повдига главичка, да я завърта и да се оглежда.
- Използването на играчки също е много добра идея. Например: стари кутии в ярки цветове; картинки на точки, квадрати или звезди; предмети с лъскава повърхност или с различна текстура; пластмасови кутии, в които сте сложили дребни неща, за да издават подрънкващи звуци – задължително се уверете, че капакът на кутията е плътно и стабилно затворен!
Ако поставите тези предмети леко извън обсега на детето, то ще бъде изкушено да се пресегне, за да ги достигне, респективно – ще се стимулират желанието му за и уменията да се придвижва.
- Голямо одеяло на пода или върху тревата навън е чудесен начин да оформите безопасно, чисто и уютно място, на което детето да лежи по коремче. Задължително се уверете, че на неговото ниво в легнало положение няма нищо, което да представлява потенциална заплаха! Не оставяйте детето без надзор!
- След прохождането на детето
След като детето е проходило, предоставяйте му колкото може повече възможности за движение. Например: изваждайте го по-често от количката, за да упражнява новото за него умение да прави стъпки. Всъщност, препоръчително е детето да стои седнало в количката не повече от 1 час, след което трябва да го извадите от нея, за да се раздвижи.
Потърсете всякакви възможности за безопасна физическа активност на детето. Например: катерене по съоръжения на площадката за игри; ходене; каране на триколка или скутер; „каране“ на любима играчка из детската площадка и пр.
Включвайте се в игрите на детето и не пестете похвалите си към него, когато извърши успешно някое движение! Това ще го окуражи да продължава да се учи и да надгражда уменията си да се движи!
ФИЗИЧЕСКА АКТИВНОСТ ЗА ДЕЦА НА ВЪЗРАСТ 2 – 5 ГОДИНИ
Малките деца и тези в предучилищна възраст се нуждаят от колкото може повече време и пространство да тичат на воля и да играят. Дворове, детски площадки, спортни игрища, паркове и др. – всички те са прекрасни места за провеждане на физическа активност.
Идеи за забавни игрови дейности:
- Използвайте топки с различна текстура и големина, за да упражнявате уменията на детето да хваща, удря, тупка или рита. Можете да използвате дори чифт чорапи, навити на топче.
- Измислете Ваши игри, в които са заложени различни видове движения. Например:
- първо се забавлявайте да правите сапунени балончета, а след това помолете детето да ги улови;
- нарисувайте с тебешир фигура за играта „Плик“ и нека детето се опита да прескача линиите;
- заедно събирайте миди и раковини по плажната ивица;
- прескачайте дъждовни локви.
- Старо шише от дезодорант, капак от тенджера и др. могат да послужат като инструменти, за да „свирите“ и пеете. Или просто издавайте различни имитиращи звуци с уста. Това ще окуражи детето да танцува и ще развие усета му за ритъм.
- Измислете смешна походка за Вас и детето Ви. Или имитирайте животни – например тичайте като маймунка, скачайте като зайче, махайте с ръце сякаш птица пърха с криле и т.н.
- Когато детето Ви е готово, опитайте каране на триколка, скутер или колело. Задължително под Ваш надзор!
- При всяка възможност оставяйте количката у дома и избирайте вместо нея разходките пеша – до кварталния магазин, до парка и т.н.
Малките деца и тези в предучилищна възраст трябва да прекарват минимум по 3 часа всеки ден във физическа активност!
ОРГАНИЗИРАНА ФИЗИЧЕСКА АКТИВНОСТ И СПОРТ
Кога е подходящо да се запише детето на спорт? Простият отговор е: „Когато детето е готово“.
Ако малкото дете проявява интерес към организирани спортни дейности, заслужава си да разгледате опциите за спортове с несъстезателен характер. Например: танци, гимнастика, плуване.
Включването на детето в някакъв вид структурирана спортна дейност ще му помогне да развие физически и социални умения, да изгради увереност и да формира хармонични отношения с околните. Ясно е, че в ранна детска възраст прецизността на изпълнението, съвършената техника и победата остават на заден план. Акцентът се поставя на това детето да бъде ангажирано във физическа активност, да трупа познания и да развива умения, да култивира у себе си упоритост и воля. И всичко това, докато се забавлява!
Ако смятате, че детето е готово, поговорете с други родители какви програми за физическа активност са им известни или вече са изпробвали и са останали доволни. Проведете среща с инструктора на програмата, към която проявявате интерес. Добра идея е лично да посетите някое от заниманията, за да добиете преки впечатления. Защото е изключително важно детето да изпитва удоволствие и радост от първото си съприкосновение със спорта!
Децата със специални нужди са способни да участват в редица физически активности и спортове. Нужно е само тези дейности да бъдат подходящо модифицирани. Така ще им бъде предоставен шанс за равни възможности на развитие, учене и игра с тези на връстниците им с типично развитие; ще се почувстват хармонично включени в заниманията и приети от останалите деца и ще могат да се изявят максимално пълноценно.
И помнете: всяка програма за физическа активност е добра, ако детето изпитва удоволствие от нея и се забавлява!
Разгледайте и нашите предложения, свързани с детски спорт и подвижни игри!